Individualių namų statybos Lietuvoje vyksta gausiai. Norint išvengti papildomų rūpesčių, darbus atlikti kokybiškai ir dar greičiau džiaugtis puikiais rezultatais, reikalinga tinkama statybų ranga. Už ką atsako statybų rangovai ir kuo pasižymi profesionali statybų ranga?

Statybų rangovai aktualūs tiek planuojant individualaus namo statybas, tiek komercinius statinius. Rangovu dažniausiai būna juridinis asmuo, pavyzdžiui, statybų rangos įmonė, tačiau šią paslaugą gali teikti ir fizinis atstovas, pavyzdžiui, statybos inžinierius.

Kodėl verta sudaryti rangos sutartį?

Statant individualius namus, dalis žmonių vis dar renkasi iš pirmo žvilgsnio paprastesnį statybos būdą – samdo pavienius darbininkus ar brigadas, tačiau nepasirašo jokių rangos sutarčių. Už tokius darbus atsiskaitoma grynaisiais.

Nors daugelis tikisi, kad tokiu būdu pavyks sutaupyti, specialistai pastebi, kad dažnai tenka nusivilti ir mokėti dvigubai. Kadangi nėra oficialios sutarties, už atliktų darbų kokybę neatsakoma. Be statybų rangovo galima tikėtis problemų dėl projekte numatytų statybos darbų įgyvendinimo ir viso projekto valdymo.

Už ką atsako statybų rangovai?

Taigi, siekiant nesigailėti, verčiau sudaryti oficialią sutartį. Statybos ranga apima plačius darbų etapus, tokius kaip:

  • Pirminio projekto parengimas. Pagal užsakovo pageidavimus sudaromas ir suderinamas statybų projektas.
  • Apskaičiuojamas darbams reikalingas biudžetas.
  • Statybų rangovas taip pat turi surinkti visą reikiamą dokumentaciją.
  • Visi statybų darbai: su rangovo priežiūra turi būti atliekami visi darbų etapai: nuo žemės išlyginimo, pamatų liejimo iki apdailos ir galutinio statybų ar renovacijos užbaigimo.
  • Statybų rangovas prižiūri, kaip įrengiamos inžinerinės sistemos: įvedamas vandentiekis, montuojami nuotekų šalinimo įrenginiai, rekuperacijos sistema.
  • Taip pat statybų rangovas atsako už komunikacijų sistemų pravedimą. Tai elektros įrengimas, telekomunikacijos ryšio sistema ir pan.

Statybų rangovai atsako už šiuos darbus ir daugybę kitų smulkmenų, kuriomis rūpintis savarankiškai gali būti tiesiog per sunku.

Akivaizdu: statybų rangos paslaugos aktualios planuojant bet kokį projektą, tačiau tai ypač svarbu, jeigu neturite patirties ir žinių šioje sferoje. Oficiali rangos sutartis apsaugos nuo nesąžiningo elgesio, leis jaustis saugiau ir užtikrins, kad už darbų kokybę bus atsakoma.