Apie stalčių dažnai nė nepagalvojame, kol jis nepradeda strigti. Tada analizuojame, kas galėjo nutikti ir kodėl nebegalime jais naudotis taip sklandžiai, kaip tai darėme anksčiau. Pasirodo, už jų darinėjimąsi yra atsakinga viena labai svarbi baldų furnitūros dalis. Tai – bėgeliai. Kas tai ir ką apie juos mums reikia žinoti?
Bėgeliai, dažnai dar vadinami stalčių šonai, lemia tai, kaip stalčius atsidarinės ir užsidarinės. Kadangi daugelis kasdienėje buityje naudojamų baldų yra dažnai varstomi, labai svarbu, kad bėgeliai tarnautų ilgai, būtų pagaminti iš kokybiškų medžiagų, o jų konstrukcija – tvirta ir lengva.
Tai, kaip bėgeliai jums tarnaus, priklauso nuo keleto veiksnių. Visų pirma, svarbios elementarios techninės savybės. Pavyzdžiui, rinkoje itin populiarūs bėgeliai su švelnaus pritraukimo funkcija. Jie pagaminti taip, kad specialus stalčiaus spyruoklinis mechanizmas automatiškai pritraukia jį į pradinę padėti. Taip užsidarant stalčius sulėtėja ir jūs negirdite jokio trinktelėjimo, nepriklausomai nuo to, kokia jėga pasirenkate uždaryti stalčių. Toks sprendimas ypatingai naudingas, jei renkate ar gaminatės baldus vaikų kambariui, kur mažieji neklaužados ne visada teisingai įvertina savo jėgą, todėl gali kelti papildomą triukšmą.
Baldams taip pat dažnai naudojami ritininiai bėgeliai. Tokie stalčių šonai – standartinis pasirinkimas, kuris gali užtikrinti lygiagretų ir patikimą uždarymą ir minimalius tarpus, tačiau jie nėra tokie funkcionalūs kaip guoliniai bėgeliai, kurie yra tvirtesni, atsparesni didesnėms apkrovoms ir suteikia galimybę integruoti jau minėtą švelnaus pritraukimo funkciją.
Kalbant apie bėgelius reikėtų nepamiršti ir kitų tvirtinimo elementų. Tai kokybiški medvaržčiai, varžtai ir kitos tvirtinimo bei laikymo sistemos, kurios užtikrins, kad stalčiai neišklibs ir varstysis sklandžiai.
Bene dažniausia problema, kurią gali sukelti nekokybiški, netinkamai įmontuoti bėgeliai – stringantis, sunkiai atsidarantis stalčius. Kartais užtenka tiesiog ištraukti visą stalčių ir pasižiūrėti, ar bėgeliai yra vietoje ir veikia pagal paskirtį. Kartais šią problemą sukelia atsiradusios kliūtys, ne vietoje sudėti daiktai ar jų perteklius. Prieš keičiant visą spintelę ar puolant tvarkyti stalčiaus struktūrą, visada įvertinkite, ar jame vyrauja tvarka ir nėra paprastų, kasdienių priežasčių, kurios gali lemti baldo nefunkcionavimą.